Författarscenen: Therese Bohman
I nya romanen ”Kapitalet” skildrar Therese Bohman klass, begär och relationer i influencerkulturens tidsålder. Möt henne i ett samtal med kulturjournalisten Sonja Schwarzenberger.
Therese Bohman är i höst aktuell med romanen ”Kapitalet” om Alice och Emma. Emma jobbar på en förskola på Södermalm där de serverar ekologisk mat. Alice är bloggare och influencer. När Alice dotter Stella börjar på förskolan sammanförs deras vägar och en komplicerad relation uppstår. ”Kapitalet” är en psykologisk roman om klass och parasociala relationer.
Återkommande teman i Bohmans författarskap är klass, kärlek, konst, litteratur, kulturmän och maktrelationer. Hon debuterade 2010 med romanen ”Den drunknade” som fyra år senare följdes av de Nordiska rådet-nominerade ”Den andra kvinnan”. 2016 nominerades hon till Augustpriset för ”Aftonland”. Hon har därefter utkommit med ”Andromeda”, ”Sanningsberget” samt ”Kammakargatan”.
På Författarscenen samtalar Therese Bohman med kulturjournalisten Sonja Schwarzenberger. I samarbete med Norstedts förlag.
Livesändning
Samtalet sänds live på Biblioteket Play.
Foto: Kajsa Göransson
Mer information om Stadsbiblioteket
På Stadsbiblioteket kan du gå på allt från sagostunder och författarsamtal till språkcaféer och läxhjälp.
Plats: Kung Oscars väg 11
