Malmö stad
$left
$middle

Förbjuden och censurerad fantastik genom tiderna

Magi, demoner och främmande världar – fantasy och science fiction har länge utmanat gränser. Upptäck böcker som har censurerats, förbjudits eller använts för att kringgå censur i denna utställning.

Fantasy och science fiction har en lång historia av censur. Under den så kallade "Satanic Panic" drabbades inte bara hårdrock och rollspel. Även fantasylitteratur med magi, demoner och övernaturliga inslag har betraktats som hädisk och förbjudits på olika håll.

Science fiction har samtidigt kunnat användas för att kringgå censur. Genom att förlägga en berättelse till en främmande stat på en avlägsen planet går det att kritisera det egna samhället och makthavare utan att göra det direkt.

I den här utställningen möter du några exempel på fantasy- och science fiction-böcker som på olika sätt har berörts av censur.

Förbjuden kulturvecka och Banned Books Week

Under oktober uppmärksammar Malmö stad förbjuden kultur. 5–11 oktober äger Banned Books Week Sverige rum, en kampanj för att uppmärksamma hoten mot det fria ordet. 12–18 oktober arrangerar vi Förbjuden kulturvecka som belyser konstnärlig frihet och censur genom kultur som någon gång, någonstans och av någon anledning censurerats, förbjudits eller bannlysts.

Förbjuden kulturvecka

Alla tillfällen

  1. till
    Plats Garaget
  2. till
    Plats Garaget
  3. till
    Plats Garaget
  4. till
    Plats Garaget
  5. till
    Plats Garaget

Mer information om Garaget

Stadsdelsbibliotek i Sofielund. På Garaget kan du även få hjälp med språk och läxor, arbeta i kreativa verkstaden eller gå på olika program.

  • Plats: Lönngatan 30

sv