Kunglig prakt i renässansens modevärld
Nu kan du uppleva en ny del av Malmö museums utställning "Makt och prakt på Malmöhus". Kliv in i renässansens modevärld, där kläder, hantverk och status gick hand i hand.
Visar 10 av 739 nyheter
Nu kan du uppleva en ny del av Malmö museums utställning "Makt och prakt på Malmöhus". Kliv in i renässansens modevärld, där kläder, hantverk och status gick hand i hand.
I dag, måndag 29 juni klockan 16, öppnar Börshuskajen åter för allmänheten. Efter en omfattande renovering kan Malmöbor och besökare nu promenera längs kajen vid Börshuset – en plats som varit avstängd sedan allvarliga skador upptäcktes i den gamla kajkonstruktionen.
I sommar förvandlas Skeppsbrokajen och Beijerskajen till levande mötesplatser, precis vid havet och mitt i stan. Här kan Malmöbor och besökare ta del av gratis aktiviteter som att låna roddbåt, och varje vecka händer något nytt!
Från och med den 25 juni är det är eldningsförbud i Malmö stad. Det innebär att det är förbjudet att elda och grilla i skog och mark. Det är dock tillåtet att grilla på fasta grillplatser och om du använder en upphöjd grill på ben.
Välkommen till en dag fylld av samtal och gemenskap. På suicidpreventiva dagen den 10 september kan du möta Malmöbor med egna erfarenheter av psykisk ohälsa och få veta mer om vilket stöd som finns genom Malmö stad, Region Skåne och lokala föreningar.
Malmöbon William Hedendahl hyllades i torsdags av Malmö stad i Rådhuset efter sin seger i Funkisfestivalen. Firandet övergick i ett samtal om funkofobi och diskriminering, där både politiker och tjänstepersoner deltog tillsammans med William själv. Dagen avslutades med musikframträdande och möten med media.
För att bekämpa ogräs ska du inte använda salt eller saltlösningar. Förebygg problem och bekämpa utan växtskyddsmedel.
Konstnären Jamila Drott har tilldelats uppdraget att skapa en ny fasadintegrerad konstnärlig gestaltning i tegel, till Heleneholmsbadet.
Fler avgångselever vid Malmö stads kommunala gymnasieskolor tar gymnasieexamen i år jämfört med förra året. Enligt preliminära siffror från gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen ökade antalet avgångselever med gymnasieexamen från 1611 till 1701. Andelen avgångselever med gymnasieexamen är stabil och ligger på 86,6 procent. De slutliga resultaten fastställs i augusti.
Malmö möts arrangerades för första gången någonsin den 12–18 juni. Demokrativeckans mer än 300 programpunkter lockade till 29 000 besök på 26 platser under sju dagar. Ett urval filmade programpunkter finns nu att se här på malmo.se.
På malmo.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?