Onsdag 12 augusti ”Vi är framtiden” – kompetensförsörjning och jobba på funktionsstödsförvaltningen

Under dagen lyfter vi människorna, kunskapen och utvecklingen som formar framtidens funktionsstöd. Här kan du få veta mer om hur det är att arbeta inom funktionsstöd, träffa medarbetare som berättar om sina uppdrag och ta del av hur digitala arbetssätt och ny teknik används för att skapa stöd, delaktighet och självständighet i vardagen. Föreningar finns på plats med information och samtal om sina verksamheter.
Funktionsstödsförvaltningens program
Klockan 11–14
Nyfiken på att arbeta inom funktionsstödsförvaltningen? Träffa medarbetare från våra verksamheter som berättar om sina yrken och karriärvägar. Det finns också möjlighet att ställa frågor till socialsekreterare om hur man ansöker om stöd från förvaltningen.
Klockan 14–17
Få en inblick i hur det ser ut på ett LSS-boende genom VR samt ta del av information om digitala arbetssätt och pedagogik inom funktionsstöd.
Klockan 17–20
Mer information kommer.
Klockan 17-20
Ambassadörerna Moa och Marie Grundström från de gula vänskapsbänkarna finns på plats för samtal om psykisk hälsa. De gula bänkarna vill uppmuntra till att våga fråga hur någon mår och att våga berätta hur man själv mår. Samtal kan rädda liv.
Föreningarnas program
Klockan 11–14
Spelberoendes förening Malmö informerar om sin verksamhet och pratar med besökare.
Klockan 14–17
Föreningen Grunden berättar om sina aktiviteter för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Klockan 17–20
Föreningen RME Skåne för personer med ME berättar om sin verksamhet samt delar ut informationsmaterial.
Länkar till föreningar för att läsa mer
- Spelberoendes förening i Malmös hemsida: Malmö | Spelberoendes Riksförbund
- Föreningen Grundens hemsida: Grunden Malmö
- Föreningen RME Skånes hemsida: RME Skåne - RME - Riksförbundet för ME-patienter
- Gula bänkens ambassadör Moas historia Moa och Marie: Elevhälsan blev vägen till hjälp - Malmö stad
Sidan senast uppdaterad: