Matodling i Malmös trädgårdar med Hemodlarna
Malmö har omkring 11 000 villaträdgårdar. Hur skulle det se ut om de fick en tydligare roll och funktion i stadens matsystem?
Utforska hur vi arbetar med miljö och klimat, vilka framsteg som görs och vilka förändringar som krävs för att nå målen till 2030. Tillsammans ställer vi om för Malmö och planeten.
”När beteenden och strukturer förändras tillsammans blir det möjligt för alla att leva inom planetens gränser – utan att livet blir sämre," säger Veronika Hoffman, klimatstrateg på Malmö stad.
"Barn är extra känsliga. Därför är miljöer där barn vistas alltid vår viktigaste utgångspunkt,” säger Sara Marklund som samordnar kemikaliearbetet i Malmö stad.
”Allt vi gör landar i vattnet till slut. Ju bättre vi blir uppströms i systemet, desto renare blir havet som Malmö möter,” säger Rasmus Fredriksson, miljöstrateg i Malmö stad.
”Det handlar om att bygga en stad som klarar framtidens klimat och samhällsutmaningar,” säger Andreas Eggertsen, klimatstrateg i Malmö stad
Klimatfrågan är en av vår tids största utmaningar. Hur påverkar klimatförändringarna Malmö idag, var kommer utsläppen ifrån och hur utvecklas de över tid?
Det behöver inte vara svårt att leva hållbart. Att äta en falafel, laga favvojeansen, ta bussen eller samla regnvatten räcker långt. Tillsammans gör vi skillnad för Malmö och planeten.
Malmö är en föregångare inom miljö och klimat. Miljöprogrammets tolv mål visar riktningen för arbetet. Följ Hållbara Malmö på Linkedin för senaste nytt om stadens miljö- och klimatsatsningar.
Företag och föreningar kan göra stor skillnad i Malmös klimatomställning. Här hittar ni initiativ där ni kan bidra både i den egna verksamheten och genom samarbete med andra.
Malmö har omkring 11 000 villaträdgårdar. Hur skulle det se ut om de fick en tydligare roll och funktion i stadens matsystem?
Nu har Malmö fått specifika riktvärden för jord. De Malmöspecifika riktvärdena ska tydliggöra hälso- och miljörisker och exponeringsvägar i vår storstadsmiljö för att skydda människors hälsa och miljön. Riktvärdena kan nu börja tillämpas vid byggentreprenader.
Den 19-20 september är det dags för Malmös tredje Trädmaraton! Det finns guidade turer i centrala Malmö den 19 september, medan det finns turer runtom i staden den 20 september. Missa inte chansen att lära dig mer om våra livsviktiga träd!