Kontakta oss

Har du synpunkter eller behöver du ta kontakt med någon särskild på Stadsbiblioteket? Här finns telefonnummer och e-postadresser till både avdelningar och ansvariga personer på Stadsbiblioteket.

Allmänna frågor

040–660 85 00
info.stadsbiblioteket@malmo.se

Spärra ditt bibliotekskort

040–660 85 00
info.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om bibliotekskort

Biblioteksbussen

040–660 85 00
Information om biblioteksbussen

Boken kommer

040–660 86 77
Information om boken kommer

Fjärrlån

fjarr.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om fjärrlån

Frågor om våra projekt

Maria Andersson
0768–50 28 83
maria.m.andersson@malmo.se

Inköpsfrågor

Gör ett inköpsförslag
Övriga inköpsfrågor: inkop.mc@malmo.se 

Kok & Bok – restaurang och café

040–660 13 75
info@kokobok.se
Information om Kok & Bok

Kravärenden

040–660 86 25 
måndag–onsdag klockan 10.00–12.00
kravet.bib@malmo.se
Information om kravärenden

Malmö lärcentrum

larcentrum@malmo.se
Information om Malmö lärcentrum

Mediekontakter

Tereza Franzén, kommunikatör
0709–71 69 35
tereza.franzen@malmo.se

Erik Leo, kommunikatör
0703–85 89 46
erik.b.leo@malmo.se

Johan Björkwall, kommunikatör
0768–78 63 23
johan.bjorkwall@malmo.se

Programfrågor

Nizar Keblawi
0723–70 81 42
nizar.keblawi@malmo.se

Studiebesök och visningar

Förskola, grundskola och gymnasiet

Alla bokningar av visningar för förskola, grundskola och gymnasiet görs via Kulturkartan. Vid frågor kontakta info.stadsbiblioteket@malmo.se.

SFI

Boka SFI-visning. Max 20 personer. Vid frågor kontakta Mardlen.mirshekari@malmo.se.

Besök från andra bibliotek

Carola Beijer
0709–16 94 18
carola.beijer@malmo.se

Allmänna visningar

Boka allmän visning. Allmän visning och kan ej bokas av skolor, SFI och utbildningsverksamheter.

Vid frågor kontakta Mardlen.mirshekari@malmo.se.

Talböcker

040–660 85 18
talboken.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om talböcker

Utställningar

utstallningbibliotek@malmo.se
Information om att ställa ut

Webbredaktionen

Johan Björkwall
0768–78 63 23
johan.bjorkwall@malmo.se

Ledning

Torbjörn Nilsson
Stadsbibliotekarie
0729–63 65 55
torbjorn.nilsson5@malmo.se

Carola Beijer
Verksamhetscontroller
0709–16 94 18
carola.beijer@malmo.se

Per Mattsson
Enhetschef: Vuxna, digitalt och teknik
0709–79 52 38
per.mattsson@malmo.se

Athanasios Patsias
Enhetschef: Områdesbiblioteken
0709–34 38 39
athanasios.patsias@malmo.se

Maria Ragnarsson
Enhetschef: Barn & Unga
0708–50 09 39
maria.ragnarsson@malmo.se

Stefan Wahlstedt
Enhetschef: Staben
0708–10 20 06
stefan.wahlstedt@malmo.se

Karin Ahlstedt
Enhetschef: Förvärv & Värdskap
0709–45 36 49
karin.ahlstedt@malmo.se

Senast ändrad: 2020-05-19 11:00