Vanliga frågor och svar
Här har vi samlat svar på vanliga frågor som vi brukar få inför ett besök på Malmö Garden Show.
När äger Malmö Garden Show 2026 rum?
Malmö Garden Show 2026 äger rum 29–31 maj på Mölleplatsen i Malmö. Öppettider för arrangemanget är följande: fredag 29 maj, kl 10.00-18.00 (matområdet stänger kl 20.00), lördag 30 maj, kl 10.00-18.00, söndag 31 maj, kl 10.00-16.00.
Kostar det något att gå in?
Nej, arrangemanget har fri entré.
Var arrangeras Malmö Garden Show och hur tar jag mig dit?
Malmö Garden Show arrangeras på Mölleplatsen i centrala Malmö med bra förbindelser och kort gångavstånd från trafikknytpunkter.
Om du åker tåg stiger du av vid Malmö central. Därifrån är det cirka 15 minuters promenad till evenemangsområdet.
Åker du stadsbuss är busshållplatsen Malmö tekniska museet som ligger på en kort promenad från Malmö Garden Shows område.
Ta gärna cykeln till evenemanget! Ställ cykeln vid anvisade cykelparkeringar vid entréerna till Mölleplatsen.
Åker du bil finns parkeringsmöjlighet i närheten men de är begränsade. Det finns ingen specifik bilparkering, utan vi hänvisar till närmaste parkeringsplats vid Malmö Museum. Det finns även två parkeringshus vid Malmö Live och Malmö Saluhallen på gångavstånd till evenemangsområdet. Lämna gärna bilen hemma om du har möjlighet.
Hur hittar jag på Malmö Garden Show?
Malmö Garden Show äger rum på Mölleplatsen och har flera olika områden. Klicka på bilden nedan så kan du se en karta över arrangemangsområdet.
Kommer det att vara trädgårdsmarknad på Malmö Garden Show?
Ja, det kommer det att vara. I år är det 48 stycken försäljare från runtom i Skåne som säljer växter och olika trädgårdsprodukter.
Kommer ni att ha utställningsträdgårdar och utställningsbalkonger i år?
Ja, det kommer att finnas både utställningsträdgårdar och utställningsbalkonger. Det är fem utställningsträdgårdar, där de som medverkar är fyra deltagare som har vunnit tävlingen förut och en är nykomling. Det är sex deltagare i balkongutställningen som kommer att visa sina utställningsbalkonger. Temat för utställningarna är återbruk och upcycling (kreativ återanvändning). Vi har ställt krav på att alla deltagare ska kunna visa hur material och växter som de använder i sina utställningar kan få ett nytt liv efter Malmö Garden Show.
Hur koras vinnarna i utställningstävlingarna?
Tidigare har en jury varit de som valt ut vinnarna i utställningsträdgårdar och balkongutställningen. Denna gång är det besökarna som röstar på vilka som ska vinna tävlingarna.
Hur röstar man på utställningsträdgårdar och utställningsbalkonger?
Besökarna röstar på plats under arrangemanget genom att skanna en QR-kod på varje utställningsträdgårds och utställningsbalkongs skylt. Det går att rösta från fredag 29 juni kl 10.00 till lördag 30 juni kl 18.00. Vinnarna utses söndag 31 maj kl 11.00 på scenen.
Går det att köpa mat och dryck på Malmö Garden Show?
Ja, det går att köpa mat och dryck på arrangemanget. I år har Malmö Garden Show valt att samarbeta med en aktör som står för mat och dryck på ett nytt mat- och serveringsområde. Zymologi är en ny restaurang i Malmö med god dryck samt rustik mat med inspiration från hela Europa, lagad på medvetna och hållbara råvaror.
På Mölleplatsen går det även att köpa kaffe, glass och enklare förtäring från lokala mataktörer. Dessa är Kafferista, Paleterian och Naga Deli.
Kommer ni ha ett område för barn och unga i år?
Ja, det kommer att finnas ett område som vi kallar för familjehänget. Där har familjer möjlighet att hänga med sina barn och göra maskrosor av ullgarn där garnet färgas på plats.
Går det att förvara de växter som jag köpt på trädgårdsmarknaden om jag vill vara på arrangemanget under hela dagen och inte vill bära på dem?
Då kan du lämna in dem i vår växtgarderob på trädgårdsmarknaden där du som besökare kan hänga in dina varor under dagen. Så slipper du släpa runt på dem när du upptäcker allt annat Malmö Garden Show har att erbjuda! Kostnaden att hänga in växter är 30 kronor.
Var vänder jag mig om jag vill hitta till olika delar på Malmö Garden Show och få mer information om arrangemanget när jag är på plats?
Malmö Garden Show kommer att ha en infobod på trädgårdsmarknaden som är bemannad med personal. Dit kan du vända dig med frågor om arrangemanget och var de olika områdena finns på arrangemanget. Infoboden har öppet samma tider som arrangemanget, alltså fredag 29 maj, kl 10.00-18.00, lördag 30 maj, kl 10.00-18.00, söndag 31 maj, kl 10.00-16.00.
Det kommer även att finnas informationsskyltar med programmet på Malmö Garden Show samt en karta över området utställda på olika platser på arrangemangsområdet.
Är hundar tillåtna på arrangemanget?
Ja, hundar är välkomna på Malmö Garden Show. Vi har skapat en hundbar på området vid vår infobod för att hundar ska kunna dricka vatten och svalka sig under dagarna.
Sidan senast uppdaterad:

