Bakom kulissen: Ett samtal om utställningen An Order of Things
Den 24 april 2025 hölls ett samtal mellan Clara Hainault och Malin Forssell från Malmö Konstmuseum som arbetar med kommande utställning som öppnar i november – An Order of Things. De beskriver arbetet som en fallstudie av ett museum och dess olika discipliner.

Malin Forssell och Clara Hainault. Foto: Adéle Tornberg
Samtalet mellan Clara och Malin inleds med Malmö konstmuseums historia och starten i det nuvarande Stadsbiblioteket under tidigt 1900-tal, följt av flytten till Slottsholmen 1937 samt de nya perspektiven som sätts i relation till kommande förändringar. Därefter kommer samtalet förflytta sig till samlingens historia, delningen mellan Malmö museum och Malmö Konstmuseum som skedde under millenniumskiftet och hur museisamlingar idag kan används och undersökas i ett utställningsarbete. Samlingarna som tidigare varit uppdelade förs nu ihop för skapandet av något nytt.
Med utställningen An Order of Things tittar vi närmare på begreppet encyklopediskt museum och dess band till upplysningens systematik och insamlingar. Hur formulerades dessa samlingar? Och hur förhåller vi oss till dem idag?
Mer om Clara och Malin
Clara Hainault, konsthistoriker och projektkoordinator, Malmö Konstmuseum. Utställningskoordinator för utställningen ”Anslagets Konst – att sätta tonen för en utställning” som visas fram till den 4e maj på Malmö Konstmuseum.
Malin Forssell, konsthistoriker och intendent, Malmö Konstmuseum. Curator för ”An Order of Things”. Tidigare curerat utställningar som “Hem/Home” (2022/23) och drivit researchprojekt som Unknown Chanukiah – Researching Blind Spots in the Collection (2024)
Kontakta oss
Malmö Konstmuseum
- E-post:
- malmokonstmuseum@malmo.se
- Telefon:
- 040-34 10 00
- Postadress:
- Malmö stad Malmö Konstmuseum 205 80 Malmö
Sidan senast uppdaterad: