Ett sekel av engagemang – ett samtal om nya samarbeten och vägar framåt
100 år av konst, engagemang och gemenskap – nu tar vi nästa steg. Torsdagen den 15 maj möttes fyra röster från kulturlivet i ett levande samtal om nya samarbeten, kreativa processer och vägar framåt.
.jpg)
Kollage av publik i Kungsparken och del av verket: Albert Edelfelt, Luxembourg-trädgården i Paris, skiss, 1886
I över ett sekel har Malmö Konstmuseums Vänförening haft en viktig roll för bygga upp stadens konstsamling samt bidragit till både innehåll och engagemang för konstmuseet – men hur kan en vänförening se ut i framtiden? Hur skapar vi relevanta, inkluderande och utforskande former för engagemang och samarbete?
I det här öppna samtalet möttes fyra personer med olika erfarenheter och perspektiv, men med en gemensam vilja att tänka nytt:
Kaeth Gardestedt, ordförande för Malmö Konstmuseums Vänförening och en av eldsjälarna bakom dess engagemang, delar sina tankar om föreningens roll genom historien och i det som väntar.
Victor Kraft Selze, verksamhetsledare för Ljudgården Ideella Förening och jobbar utöver det på Skissernas museum i Lund. Han arbetar med att skapa nya strukturer för samverkan inom kulturfältet – genom gemenskap, lokal förankring och tillgång till rum för kreativitet.
Anna Pauli, intendent för communitykultur och deltagardrivna processer på Trelleborgs museer, lyfter vikten av tillgänglighet, nätverksbyggande och att skapa utrymme för det spontana i det långsiktiga arbetet.
Kirse Junge-Stevnsborg, Museichef för Malmö Konstmuseum, ledde samtalet och bidrog med museets perspektiv på samarbete, publik arbete och utveckling.
Tillsammans reflekterade de kring frågor som:
- Hur kan vi tänka kring framtidens vänföreningar eller gemenskaper?
- Vilka former av samarbete kan växa fram mellan museer, civilsamhälle och nya kulturella rörelser?
- Vad krävs för att fler ska känna sig hemma i kulturens nätverk – oavsett bakgrund eller tidigare erfarenhet?
Det här var en av många möjligheter att tillsammans föreställa oss nya vägar framåt – kom, lyssna, prata, bli inspirerad – och var en del av vår framtid.
Och missa inte: just nu visas jubileumsutställningen ”100-åringen” på Malmö Konstmuseum – en färgstark och personlig resa genom 60 utvalda konstverk av den samling på 530 verk som föreningen samlat in under 100 år. Varje verk bär på en historia, och tillsammans berättar de något större – om tid, engagemang och Malmö som konststad.
Utställningen visas fram till den 24 augusti 2025.
Kontakta oss
Malmö Konstmuseum
- E-post:
- malmokonstmuseum@malmo.se
- Telefon:
- 040-34 10 00
- Postadress:
- Malmö stad Malmö Konstmuseum 205 80 Malmö
Sidan senast uppdaterad: