Malmö stad
$left
$middle

För att förbättra tillgängligheten på Malmöhus slott byter vi ut hissen. Arbetet är omfattande och innebär att både Samlingen och utställningssalarna på våning tre är stängda. Du kan i stället besöka Malmö Konstmuseum i Kungsparken.

Läs mer om hur hissbytet påverkar ditt besök

Konstmuseet i Kungsparken öppnar upp!

Den 27 mars 2025 öppnade konstmuseet i Kungsparken upp med ett första samtal i lokalen. Under samtalet pratade representanter från Malmö konstmuseum och andra aktörer i staden som på olika sätt engagerar sig i frågorna. Det blev en kväll full av samtal, idéer, drömmar och visioner.

Bild på bygganden i Kungsparken som nu aktiveras av konstmuseet. På bilden syns den gula bygganaden med ett grafiskt mösnter på. 
  • 27 mars 2025
  • Kungsparken

Under kommande år arbetar konstmuseet nyfiket och utforskande i Kungsparken. Vi testar nya metoder, samarbeten och partnerskap för att bana väg för framtidens konstmuseum.

Kontakta oss

Malmö Konstmuseum

Telefon:
040-34 10 00
Postadress:
Malmö stad Malmö Konstmuseum 205 80 Malmö

Sidan senast uppdaterad:

sv