Aktivisten och poeten Yuser Al-Alaq visar vägen framåt för ungas demokratiska delaktighet. Hur skapar vi rättvis representation när alla inte har samma startlinje? En röst för framtidens facklor.
Unga spelar en viktig och avgörande roll i demokratiarbetet och att bära framtidens facklor. Men alla har inte samma startlinje så hur kan vi arbeta för att öka de ungas delaktighet och samtidigt jobba antirasistiskt?
Yuser Al-Alaq (född 2000) vet vad det innebär att navigera mellan olika världar. Med en kandidatexamen i mänskliga rättigheter från Lunds universitet och djup erfarenhet som aktivist och poet bosatt i Malmö, har hen arbetat målmedvetet med antirasism och antidiskrimineringsfrågor inom olika projekt med fokus på ungas delaktighet.
Malmö stadsbibliotek öppnades 1905, till en början i regi av "Malmö biblioteks- och föreläsningsförening". 1927 övertog Malmö stad ansvaret för biblioteket, som hade sina lokaler i Hotell Tunneln.
Plats Kung Oscars väg 11
På malmo.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?