TJAFS: Är det rätt att straffa en 13 åring?
TJAFS är ett öppet debattformat där unga röster möts i direkta, ofiltrerade samtal om vår tids mest omdiskuterade frågor. Dagens ämne handlar om det svenska rättssystemet. Dialogiskt leder samtalet.
På Malmö möts bjuder TJAFS in till tre livesamtal där deltagare från civilsamhället, unga och kända profiler tillsammans debatterar aktuella ämnen. Samtalen formas i stunden, med starka åsikter, snabba repliker och utrymme för olika perspektiv.
TJAFS har tidigare varit ett uppmärksammat debattprogram på YouTube, känt för sina raka och ofiltrerade diskussioner om ämnen som religion, rättvisa, identitet och samhälle. Nu flyttar konceptet ut i det fysiska rummet på Demokrati Live, där publiken blir en aktiv del av debatten.
Dagens tema: Det svenska rättssystemet. Vi debatterar bland annat den aktuella frågan om sänkt straffålder. Samtalet leds av Victor de Almeida, även känd som Dialogiskt. Victor de Almeida är en svensk beteendeterapeut, författare och framgångsrik podcastprofil, mest känd för sin YouTube-kanal och podcast Dialogiskt.
Det här programmet ingår i Demokrativeckan Malmö möts 12–18 juni. Evenemanget är gratis och öppet för alla. Allt program hittar du här: www.malmo.se/malmomots
