Hopp och hoppfulla framtider – Vad säger forskningen?
Hopp har blivit centralt i vår samtid – polykrisernas tid. Men vad betyder egentligen hopp i sammanhanget? Forskarna Tina Askanius och Elisabet M. Nilsson lägger begreppet under lupp.
I en tid präglad av klimatförändringar, krig och demokratisk tillbakagång har hopp blivit ett centralt begrepp, både i offentlig debatt och inom forskningen. Men vad menar vi egentligen när vi talar om hopp? Är det samma sak som optimism? Varför tycks vi återvända till hoppet i tider av kris? Och vad händer – individuellt och samhälleligt – om hoppet går förlorat?
I denna föreläsning, följd av ett samtal, ger Tina Askanius, professor i medie- och kommunikationsvetenskap och Elisabet M. Nilsson, docent i interaktionsdesign från Malmö Research Centre for Imagining and Co-Creating Futures på Malmö universitet, en introduktion till aktuella forskningsfält och centrala teorier om hopp.
Hur har begreppet hopp vuxit fram inom forskningslitteraturen – från filosofi och psykologi till pedagogik och framtidsstudier? Hur kan det hjälpa oss att förstå och navigera vår tid? Hur kan vi praktiskt arbeta med hopp i mötet med studenter, kollegor och medborgare?
Läs mer om Centrum för samskapade framtider.
