Författarsamtal: Joakim Medin och Sofie Axelsson Medin
Möt journalisterna Joakim Medin och Sofie Axelsson Medin som samtalar utifrån sin bok “Fängslad av Erdoğan: Journalistik och kärleksbrev bakom turkiskt galler”.
I mars 2025 fängslas journalisten Joakim Medin under en resa i Turkiet. I Sverige finns hans fru Sofie Axelsson Medin som håller kontakten med myndigheterna i kampen för att befria Joakim.
Samtalet utgår ifrån deras bok “Fängslad av Erdoğan: Journalistik och kärleksbrev bakom turkiskt galler” och leds av Jasmina Dizdarevic Cordero, enhetschef för Dawit Isaak-biblioteket.
Författarsamtalet är ett samarrangemang mellan Malmö Möts/Dawit Isaak-biblioteket/Biblioteken i Malmö.
Medverkande
Joakim Medin, född 1984, är prisbelönt journalist och författare. Han är utrikesreporter vid Dagens ETC och skriver om demokrati- och människorättsfrågor, populism och väpnade konflikter. Som en del av detta bevakar han också Turkiet och kurdfrågan i Mellanöstern.
Sofie Axelsson Medin, född 1992, är journalist och författare. Hon arbetar som granskade reporter vid Dagens ETC och skriver bland annat om välfärdspolitik och demokratifrågor.
Arrangemanget är en del av Malmö möts.
Foto: Thron Ullberg
Mer information om Stadsbiblioteket
På Stadsbiblioteket kan du gå på allt från sagostunder och författarsamtal till språkcaféer och läxhjälp.
Plats: Kung Oscars väg 11
