Malmö stad
$left
$middle

Tillgänglighet på Hylliebadet

Underhållsarbete på Hylliebadet (3 maj – 15 juni)

Under perioden 3 maj – 15 juni genomförs ett planerat underhållsarbete på Hylliebadet. Detta påverkar i maj endast Bubblan och Flötet och i juni hela anläggningen. Åtgärderna säkerställer en trygg badmiljö och bidrar till Hylliebadets långsiktiga hållbarhet.

3 maj – 1 juni: Bubblan och Flötet stängs. Övriga bassänger och ytor är öppna som vanligt under perioden.

2 juni – 15 juni: Hela Hylliebadet håller stängt på grund av ett planerat årligt underhåll av anläggningen.

Simtävling 10 maj

Den 10 maj kommer Hylliebadets ordinarie verksamhet hålla stängt på grund av simtävling. Våra läktare kommer att vara öppna för publik och kaféverksamheten är igång som vanligt.

Läs mer om underhållsarbetet och få svar på vanliga frågor

Alla ska känna sig välkomna och bekväma med att bada och träna på Hylliebadet – därför erbjuder vi en anpassad anläggning för många olika behov.

Alla bassänger på Hylliebadet är tillgängliga och det finns olika typer av hjälpmedel. Bassängen Vågen är särskilt anpassad för dig med funktionsnedsättning dit du kan ta med dig din stödperson och/eller familj.

Malmönyckeln

Om du har Malmönyckeln kan du ta med dig en stödperson som inte behöver betala entré när du vill besöka oss.

Innehåll

Bassängen Vågen

Bassängen Vågen är särskilt anpassad för dig med funktionsnedsättning och din stödperson och/eller ditt sällskap. Här finns en lyftplatta för ned- och uppgång i vattnet, och djupet i bassängen går att anpassa efter aktivitet och önskemål.

Hjälpmedel på Hylliebadet

På Hylliebadet finns flera olika hjälpmedel för att underlätta ditt besök. Du kan bland annat låna badrullstolar, badliftar och flythjälpmedel.

sv