- Plats
- Stadsbiblioteket
- Tillgänglighetsanpassning
- [object Set]
Läxhjälpsgruppen har öppet varje torsdag. Här kan du få hjälp med dina läxor av volontärer från Röda Korset.
Malmö stad erbjuder olika möjligheter för dig att träna språk eller få läxhjälp i Malmö. Allt är gratis. För dig som vill träna svenska eller behöver läxhjälp finns det även flera sidor online.
Läxhjälpsgruppen har öppet varje torsdag. Här kan du få hjälp med dina läxor av volontärer från Röda Korset.
Välkommen att träna svenska på biblioteket. Träffa andra kvinnor. Vi dricker kaffe och te tillsammans. Barn är välkomna.
Vill du lära dig japanska eller svenska? Samtala på båda språken och utbyt kulturer varannan fredag!
Kom och öva din svenska i trevligt sällskap med andra.
Vi tränar på att prata svenska utifrån ett gemensamt tema under promenader i sommar.
Läxhjälp med Röda korset.
Träna svenska hos oss varje onsdag.
Träna din engelska med andra!
Läxhjälpsgruppen på bibliotek Garaget i Sofielund ses varje tisdag under skolterminerna. Här kan du få hjälp med dina läxor av Röda korsets volontärer.
Träna på att prata svenska med tillsammans med Individuell människohjälp!
Välkommen på språkcafé där vi tränar på att prata svenska och fikar under avslappnade former!
Vi tränar svenska tillsammans online på Teams!
På malmo.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?