Publicerad 2017-10-20 09:43
Senast uppdaterad 2017-11-24 11:04
Smygpremiär av Bron 4

Foto: Jens Juncker
Den 14 december arrangerar Malmö stad en gratis filmvisning av de två första avsnitten på den sista säsongen av tv-serien Bron, på Malmö Arena. Filmvisningen blir en riktig galapremiär med röda mattor, fotovägg och skådespelarträff som riktar sig till Malmöbor.
Den fjärde och sista säsongen av tv-serien Bron spelades in under vinter-vår 2017 och har premiär på SVT på nyårsdagen 2018. Redan i december 2017 genomför Malmö stad en smygpremiär av Bron 4 för Malmöborna på Malmö Arena – då får en publik om 4 000 se de två första avsnitten tillsammans.
- Det här är ett sätt för oss att tacka för alla de här åren då Brons tre säsonger spelats in i Malmö, säger Dick Fredholm, kommunikationschef på kulturförvaltningen i Malmö, som projektleder initiativet.
Biljetterna släpptes på kampanjsidan bronfyra.se vilka snabbt tog slut efter att Sydsvenskan rapporterat om det.
Bron 4 har producerats med stöd av Malmö stad.
FAKTA
Bron är en prisbelönt kriminalserie med Sofia Helin i rollen som Saga Norén på länskrim i Malmö. På nyårsdagen 2018 är det premiär för den fjärde och sista säsongen av succéserien.