Makt och prakt på Malmöhus

I höst öppnar vi en ny utställning om slottet Malmöhus under dess storhetstid.
I höst öppnar en ny utställning på Malmö museum. Den kommer att handla om slottet Malmöhus under dess storhetstid, om de människor som levde i och omkring slottet Malmöhus.
Det var också renässansens storhetstid och Skåne var en självklar del i det danska riket. Utställningen kommer bland annat fokusera på tidsperioden då Fredrik II tillbringade en stor del av sin kronprinstid på Malmöhus (1554-1569). Denna period brukar ses som slottets verkliga glansdagar då stora fester och många besökare spred kunglig glans över byggnaderna. Dessutom hölls James Hepburn, earl of Bothwell tillika Maria Stuarts tredje make, inspärrad på slottet under denna period.
Vid sidan av berättelserna om Fredrik II lyfts även flera kända livsöden som verkade på Malmöhus och besökaren kommer att få en inblick i både vardag och fest på slottet.
I utställningen kommer man utöver föremål och bilder från Malmö museums samlingar även kunna ta del av ljudinstallationer, en modell av slottet Malmöhus, ett uppdukat festbord och talande porträtt.
Utställningen kommer att visas på Slottet (Malmöhusvägen 6), en trappa upp till höger.
Kontakta oss
Malmö museum
- E-post:
- malmomuseum@malmo.se
- Telefon:
- 040-34 44 00
- Postadress:
- Malmö stad Malmö museum 205 80 Malmö
Sidan senast uppdaterad: