Publicerad 21 oktober 2020

21 oktober 2020

Telefon

070-123 456 78

Telefontider

Måndag - torsdag

Kl. 07.00 - 17.00

Fredag

Kl. 07.00 - 16.00

Öppettider för besökare

Måndag - torsdag

Kl. 07.00 - 17.00

Fredag

Kl. 07.00 - 16.00

Adress

Malmö stad, 205 80 Malmö 

Förvaltningsledning

Förvaltningsledningen leds av förvaltningsdirektören och består av  fem utbildningschefer samt fem avdelningschefer.

Läs mer
Vår organisation
Förskolenämnden
Förskola i Malmö stad

En viktig uppgift för förvaltningsledningen vid sidan av att svara för den strategiska ledningen av organisationen är att säkerställa att förvaltningens samtliga verksamhetsdelar och stödfunktioner, såväl i strategiskt beslutsfattande som i det dagliga arbetet, alltid utgår från verksamhetens behov och primära uppdrag på den pedagogiska arenan.

Peter Lindberg

Peter Lindberg
Förskoledirektör

Telefon: 0733-70 89 64
E-post: peter.11.lindberg@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)

Annika Niehoff
HR-chef

Telefon: 0701-43 20 91
E-post: annika.niehoff@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)

Ana Maria Deliv

Ana Maria Deliv
Kvalitet- och myndighetschef

Telefon: 0705-55 47 82
E-post:ana-maria.deliv@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)

Mats Holmström

Mats Holmström
Kommunikationschef

Telefon: 0766-10 90 37
E-post: mats.holmstrom@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)

Mats Holmström

Agneta Sjölund
Ekonomichef

Telefon: 0729-74 03 02
E-post: agneta.sjolund@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)

Jan-Ola Olsson

Jan-Ola Olsson
Utbildningschef

Telefon: 0708-29 32 16
E-post: jan-ola.olsson@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)

Peter Wahlström

Peter Wahlström
Utbildningschef

Telefon: 0734-34 98 00
E-post: peter.wahlstrom@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)

Margaretha Danielsson

Margaretha Danielsson
Utbildningschef

Telefon: 0706-70 66 81
E-post: margaretha.danielsson@malmo.se

Ainileena Niva
Utbildningschef

Telefon: 0721-85 00 37
Mail: ainileena.niva@malmo.se

(Klicka på bilden för högre upplösning)